Slideshow

Uklonite ambroziju

c_160_120_16777215_00_images_slike2016_Ambrozija.jpg

Ambrozija je samonikla biljka koja najčešće raste uz putove, vodotoke te na zapuštenim i neobrađenim parcelama ali isto tako je nalazimo kao korov u kukuruzu, duhanu i drugim poljoprivrednim kulturama. U povoljnim uvjetima naraste i do 150 cm, a iz 200 cvjetova ispadne i do 60.000 sjemenki koje u zemlji mogu preživjeti i do 30 godina.

Alergena pelud i uz lagani vjetar može se prenijeti do 100 km.  7-10% stanovništva Hrvatske pati od peludne alergije ove biljke. Cvatnja ambrozije počinje krajem srpnja i traje sve do početka listopada. Najbolji način sprečavanja rasta ambrozije je čupanje u vrijeme prije cvatnje. Ambroziju treba shvatiti ozbiljno jer iz bezazlene alergije može prijeći u ozbiljnu astmu. Ovim putem apeliramo na sve stanovnike naše Općine da unište ovu biljku na svojim okućnicama i njivama barem u blizini naselja.

CookiesAccept

Naša internet stranica koristi kolačiće (eng. Cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti.

Nastavkom pregleda ove web stranice slažete se s korištenjem kolačića. Za nastavak pregleda i korištenja web stranice kliknite na "Slažem se".

Slažem se