Preporuke 08.06.2018.

c_300_270_16777215_00_images_slike2014_slike2015_preporuke_za_zastitu.jpg


Obavijest vinogradarima! Vinogradarima savjetujemo izvršiti zaštitu protiv plamenjače, pepelnice, zelenog botritisa. Od zadnje preporuke vinogradarima u našoj Županiji palo je različita količina oborina a prirast loze je velik, stoga preporučujemo primjenu sistemičnih fungicida protiv plamenjače:

Forum Star, Acrobat MZ WG, Ridomil Gold Combi 45, Melody Duo 66, 8 WG, Galben M, Cursate F, Pergado MZ, Mikal Premium F Mikal Flash, Verita. Protiv pepelnice u vinogradima savjetujemo primjenu: Luna expirience, Systhane 24 E, Falcon EC 460, Folicur 250 EW Nativo, Collis, Vivando, Talendo, Talendo Exstra, Postalon 90 SC, Fond 12 E, Topas 100 EC uz dodatak fungicida na bazi močivog sumpora: Sumpor SC, Thiovit Jet, Kalinosul 80 WG, Chromosul 80. Neke sorte ulaze u fazu zatvaranja grozda, stoga preporučujemo primijeniti fungicid protiv uzročnika truleži: Switch 62,5 WG, Teldor SC 500, Luna Privilege , Cantus ili Pyrus 400 SC.
Obavijest voćarima! Proizvođače jabuka i krušaka savjetujemo da izvrše zaštitu protiv čađave krastavosti i primjene jedan preventivni fungicid: Captan 80 WG Dithane M-45, Mankozeb, Folpan 80 WDG, Polyram DF. Savjetujemo i primjenu fungicida protiv uzročnika bolesti pepelnice u nasadima jabuka. U voćnjacima jabuka gdje ima zaraženih mladica pepelnicom, odstraniti zaražene izboje upotrijebiti Luna experience, Stroby WG, Zato 50 WG, Zato Plus ili pripravak na bazi močivog sumpora: Chromosul 80 ili Kalinosul 80 WG, Thiovit Jet, Sumpor SC -80. U nasadima krušaka protiv kruškine buhe koja se nalazi u fazi izlijeganja iz jaja. Primijeniti: Actara 25 WG uz dodatak mineralnog ulja. Ako se ličinke nalaze u različitim razvojnim stadijima primijeniti: Vertimec 018 EC ili Kraft 18 EC uz dodatak mineralnog ulja.
Proizvođačima šljiva savjetujemo izvršiti zaštitu protiv narančaste pjegavosti primijeniti: Kastor , Dithan M-45, Pinozeb M-45, Futura 50 WP. Proizvođačima bresaka, nektarina i marelica preporučamo ponoviti tretiranje protiv šupljikavosti lista primijeniti jedan od organskih fungicida: Captan WP 50, Kastor, Delan 700 WDG. Protiv pepelnice na breskvama i nektarinama: Nativo i Luna experience djeluju i protiv truleži) ili Chromoslul 80, Thiovit Jet, Kalinosul 80 WG. Protiv breskvinog savijača i breskvinog moljca upotrijebiti: Imidan 50 WG, Affirm, Runner 240 SC, Calinogor, Chromogor, Avaunt EC( nema dozvolu za breskvinog moljca). Na ranijim sortama bresaka voditi brigu o karenci pripravka. U nasadima lijeske preporučujemo izvršiti zaštitu od uzročnika bolesti : pjegavosti lista i sive pjegavosti jednim od prpravaka : Signum ( 2 puta u vegetaciji) ili Systhane 20 EW ( 3 puta u vegetaciji). Protiv lisnih uši upotrijebiti: Rotor super, Scatto, Decis 100, Kaiso.
Pripravke upotrijebiti prema uputi proizvođača i u skladu s Fitosanitarnim informacijskim, korisnici sredstava za zaštitu bilja trebaju voditi evidenciju o izvršenim tretiranjima.