Preporuke za zaštitu 21.05.2019.

c_300_270_16777215_00_images_slike2014_slike2015_preporuke_za_zastitu.jpg

Obavijest voćarima! Proizvođače jabuka i krušaka obavještavamo da je od zadnje prporuke palo 20-ak l/m² i preporučujemo izvršenje zaštite protiv dvije najvažnije bolesti:

čađave krastavosti i pepelnice i dalje kombinacija sistemičnog i preventivnog pripravka: od sistemika upotrijebiti jedan : Sercadis, Sercadis plus, Pyrus 400, Scala, Faban, Indar 5 EW, Domark 40, Score 250 EC, Difcor. Vodite računa o dozvoljenom broju primijene fungicida u vegetaciji! Od preventivnih ili kontaktnih fungicida protiv krastavosti primijeniti: Dithane M-45, Dithane DG Neotec, Captan 80 WG, Folpan 80 WDG, Polyram DF, Ziram 76 WG. U voćnjacima jabuka protiv pepelnice, preporučuje primijeniti fungicid: Luna experience ili Stroby WG ili na bazi močivog sumpora: Chromosul 80, Sumpor SC 80, Thiovit Jet. Protiv produženog leta jabučnog savijača: Coragen 20 SC, Runner 240 SC, Insegar 25 WP, Calypso SC 480 i Mospilan 20 SP, Imidan 50 WG. Proizvođačima bresaka, nektarina i marelica preporučamo protiv šupljikavosti lista primijeniti jedan od organskih fungicida: Kastor, Captan 80 WG, Merpan 80 WDG. Protiv pepelnice na breskvama i nektarinama: Luna experience koja djeluje i protiv truleži ploda, Nativo 75 WG, Chromoslul 80, Thiovit Jet, Kalinosul 80 WG. Proizvođače šljiva upozoravamo da je potrebno izvršiti zaštitu protiv narančaste pjegavosti primijeniti: Kastor , Dithan M-45, Pinozeb M-45, Futura 50 WP. Protiv produženog i intenzivnog leta šljivinog savijača primijeniti jedan od navedenih: Coragen 20 SC, Insegar 25 WP, Affirm opti, Delegate 250 WG, Decis100 te izvršiti zaštitu protiv truleži ploda a prije dodirivanja plodova: Signum, Nativo, 75 WG, Teldor SC 500, Switch 62,5 WG. Proizvođačima višanja savjetujemo primjenu fungicida protiv kozičavosti upotrijebiti: Luna expirience. U nasadima višanja savjetujemo postav žutih ljepljivih ploča na kontrolu ulova trešnjine muhe. U nasadima lijeske preporučujemo izvršiti zaštitu od uzročnika bolesti : pjegavosti lista i sive pjegavosti jednim od prpravaka : Signum ( 2 puta u vegetaciji) ili Systhane 20 EW ( 3 puta u vegetaciji). Protiv ljeskotoča upotrijebiti: Calypso SC 480 ( dva puta u vegetaciji).
VAŽNA NAPOMENA: Poljoprivredne proizvođače upućujemo redovito praćenje Fitosanitarnog informacijskog sustava (FIS) pri Ministarstvu poljoprivrede, svakako prije primjene bilo kojeg sredstva za zaštitu bilja dopuštenog za profesionalnu primjenu radi moguće promjene u registraciji. Uređaji za aplikaciju trebaju biti atestirani.