Preporuke za zaštitu 04.03.2020.

c_300_270_16777215_00_images_slike2014_slike2015_preporuke_za_zastitu.jpg

Preporuke za voćare: Pozivamo i savjetujemo proizvođače jezgričavog voća, intenzivnih nasada jabuka i krušaka da izvrše zimsko prskanje voćaka jer se voćne vrste nalaze u fazi B, – bubrenja pupova a i efektivne sume temperatura preko 20 °C, što ukazuje na dozrijevanje askospora- uzročnika primarne infekcije krastavosti. Stoga savjetujemo izvršiti zaštitu protiv bakterijskog paleža i čađave krastavosti.


Za zimsko ili „plavo prskanje „ primijenite jedan od pripravaka na bazi bakra: Bordoška juha Caffaro 20 WP, Bordoška juha 20 WP Manica, Rame Caffaro 35 WP, Nordox 75 WG, Champion, Neoram WG ili gotovu kombinaciju bakrenog preparata i mineralnog ulja: Modro ulje ili Crveno ulje. Zimsko ili tzv “Plavo prskanje” obaviti po mirnom vremenu i sa svih strana oprskati kako krošnje tako i debla voćaka i utrošiti što više škropiva. U nasadima oraha preporučujemo provesti zimsko tretiranje radi preventivnog suzbijanja uzročnika gljivičnih bolesti, raka kore te bakterijoza.
U nasadima lijeske završila je cvatnja preporučujemo provesti tretiranja protiv uzročnika gljivičnih i bakterijskih bolesti. Pripravci na bazi bakra imaju dozvolu : Bordoška juha Caffaro 20 WP, Bordoška juha Manica, Rame Caffaro, Champion WG 50, Cuprablau- Z, Cprablau 35 Z WP, Neoram WG, Arione SC.
Proizvođačima jagoda savjetujemo da nakon čišćenja zaraženog i osušenog lišća izvrše zaštitu bakrenim pripravcima protiv bakterijske pjegavosti i crvene pjegavosti lista. Primijeniti: Nordox 75 WG ili Neoram WG.
Upozoravamo proizvođače marelica da su marelice u fazi cvatnje te da kišno vrijeme utječe na širenje zaraze uzročnika -gljive sušenja cvjetova, grančica i grana, ulaskom patogena kroz njušku tučka.
Čim vremenski uvjeti dozvole, tretiranje izvršiti jednim od pripravaka: Difcor , Chorus 50 WG, Signum, Indar 5 EW, Nativo 75 WG , Switch 62,5 WG, Teldor SC 500, Systhane 12 E.
VAŽNA NAPOMENA: Poljoprivredne proizvođače upućujemo redovito praćenje Fitosanitarnog informacijskog sustava (FIS) pri Ministarstvu poljoprivrede (mps.hr), svakako prije primjene bilo kojeg sredstva za zaštitu bilja dopuštenog za profesionalnu primjenu radi moguće promjene u registraciji(http://fis.mps.hr/trazilicaszb/). Primjenu sredstava za zaštitu bilja smiju provoditi samo osobe sa položenim ispitom o sigurnom rukovanju i pravilnoj primjeni pesticida.