Petrovo – Kirvajski dan u Kaptolu

Petrovo – Kirvajski dan u Kaptolu

Stigli su rinišpili, licitari, sunce je već na ranu zoru obasjalo Kaptol i gotovo je sve bilo spremno za jedan pravi kirvajski dan. Nažalost, vrijeme se na brzinu promijenilo tako da je već u 8:00 počela kiša. Nije to ništa čudno, bilo bi čudno da taj dan nema kiše, jer to je prava petrovska tradicija.

Kako će proći blagdan i kirvaj u Kaptolu ostaje za vidjeti. Vremena su se promijenila i zavladali su neki novi običaji i prioriteti. Prema popisu stanovništva broj stanovnika naselja Kaptol unazad nekih 40 godina ovako je izgledao: 1981. - 1293 stanovnika, 1991. – 1381 stanovnik, 2001. – 1570 stanovnika, a 2011. – 1395. stanovnika. Zašto se svi sjećaju oni „Petrova“, od prije dvadeset ili trideset godina kada je trg bio pun djece koja su uživala u nesvakidašnjem događaju? Ne, nismo svi otišli, neko novo vrijeme, neki novi ljudi i neki novi običaji došli su kod nas.