Održane Žetvene svečanosti

JoomGallery is not installed.

I dok se priča oko Žetvenih svečanosti polako stišava i već pada u zaborav, prisjetimo se kako je Kaptol živio 19.07.2014. godine. Prepuni dojmova nakon dan ili dva, vijest o ovoj manifestaciji preplavila je medije. Mnogi su rekli "spektakl", a što se s ponosom može i reći da je bio. 

 

Subota, 19. srpnja 2014. godine, Kaptol je uređen, trava je pokošena, posvuda cvijeće i ukrasi od slame. Neki su si dali truda pa su dodatno uredili prostor ispred kuće. Već u 8:00 sati nervoza je bila velika.  Selo je znalo da će velika proslava biti, a naše su oči bile uprte u nebo. Prolazili su oblaci, „tutnjalo“ je u daljini, ali izdržalo je. Sve do detalja bilo je spremno. Pozornica na igralištu,  trg u Kaptolu, Požeška ulica, svatko od članova Češke besede Kaptol radio je po unaprijed napisanom scenariju, a kako i ne bi kad su pripreme za Dožinke počele još u rujnu 2012. godine. Polako su stizali gosti, a mi smo ih srdačno i toplo primili. Presvlačenje, oblačenje, uređivanje, sve je to trajalo do 17:00 sati a Kaptol je izgledao poput malog „osinjaka“. Svi su nekamo žurili, jedni na igralište drugi na trg treći pak tko zna gdje. I onda, u 17:00 sati znali smo da je gotovo. Nebo je bilo vedro 28 C° grijalo je Kaptol ali više od  njih Kaptol je grijalo 1100 folkoloraša koji su s nestrpljenjem u Požeškoj ulici čekali da povorka krene. Goste i uzvanike organizator, Češka beseda Kaptol dočekala je u vlastitim prostorijama. Prigodna riječ dobrodošlice te mali prikaz arhivske muzejske građe bio je tek uvertira za ono što slijedi. Svečanu povorku otvorili su konjanici, a odmah iza njih prošla su alegorijska kola koja su svakako i jedan od najljepših prikaza ovog mimohoda. Od sjetve do žetve od polja do kruha, slikovito je ispričano kroz povorku koja je prošla selom. Nakon alegorijskih kola pred prepun trg Vilima Korajca stigao je i „gazda“ načelnik Mile Pavičić, koji je dalje iz publike promatrao povorku. Hrvatska i Češka zastava nagovijestili su kako je suživot Hrvata i Čeha na ovim prostorima postao nešto više od dobro nam znanih „dobrosusjedskih odnosa“.  Zastavu je pratila „majka“ uz koju je išlo 30 članova,  a potom su došle na red sve one lijepe nošnje iz čak 30 beseda iz RH . U povorci su sudjelovali i dva domaća KUD-a Ivo Čakalić i HKD Tkanica iz Alilovaca. Osim navedenih, posebni gosti ove velike priredbe bili gosti iz Mađarske (prijateljska općina Solosdorak, tj. njihov KUD i Matica Slovačka iz Jakšića. Limena glazba i zvuci čeških pjesama ponovno su obuzeli kaptolačku sredinu. Redom su se besede predstavljale te pred nekoliko tisuća gledatelja otplesale i otpjevale kratku notu kao uvod za ono što slijedi na glavnoj pozornici na  igralištu u Kaptolu. Svečana povorka tako je prošla iz Požeške ulice preko trga Vilima Korajca, obišla tvrđavu stari grad te se zajedno s gledateljima uputila na igralište gdje je predviđen kulturno-umjetnički program. 20:20 je sati, sunce samo što nije zašlo, a kaptolački „Sportski park“ bio je prepun ljudi. Bilo je tamo od onih malih što još ne hodaju do pa sve do najstarijih stanovnika Općine Kaptol. Goste, uzvanike i plesače pozdravili su Mile Pavičić – načelnik Općine Kaptol, Vladimir Bilek – saborski zastupnik češke nacionalne manjine, Alojz Tomašević – požeško-slavonski župan, Zamjenik ministrice kulture Berislav Šipuš, predsjednica Saveza Čeha u Republici Hrvatskoj Libuše Stranjik i veleposlanik ČR u Hrvatskoj gospodin Martin Košatka. Valceri, polke i drugi plesovi koji su u pojedinim trenutcima više ličili na kazališne predstave zabavljali su gledatelje do dugo u noć. Posebne su bile pak zadnje dvije točke JARMARK i Horacka kola a gdje je sudjelovalo u pojedinom plesu i do 200 plesača.

Na kraju možemo reći da je Kaptol uspio. Premda je Češka beseda snosila teret organizatora i rizik od eventualnog neuspjeha, na kraju su zaslužni svi, od Općine i njezinih djelatnika, vatrogasaca koji su regulirali promet pa sve do stanovnika Kaptola koji su si posebno dali truda i pomogli u ovoj velikoj manifestaciji. Prepuni dojmova i mjesec dana nakon žetvenih svečanosti, slavljenička atmosfera još uvijek je tu. Neki će reći bilo je lijepo, no treba reći da je bilo prelijepo i da se ponovio onaj trenutak kojeg se sjećaju od prije 25 godina kad su u Kaptolu održane zadnje žetvene svečanosti – Dožinky.  Tko zna, brzo će beseda proslaviti svoj 100 rođendan, možda im to bude nagrada pa kola, konji, i sve ono od čega su mnogi i zaplakali ponovno ponosno prođe kroz naše selo Kaptol. 

{joomplucat:10 limit=58|columns=4}