Zašto nije počela gradnja sustava odvodnje Češljakovci i Golo Brdo

Izvođač u problemima, Općina bez drugog izbora

ipardMnogobrojni stanovnici naselja Češljakovci i Golo Brdo postavljaju pitanja oko eventualnog početka radova u njihovim naseljima. Iako vijesti i nisu preoptimistične, donosimo u daljnjem tekstu vijest o stanju projekta.

Gradnja kanalizacijskog sustava naselja Češljakovci i Golo Brdo financirana u potpunosti iz sredstava Europske unije još nije započela. Općina Kaptol provela je postupak javne nabave za izbor izvođača, a najpovoljniji izvođač bio je Coning Ecogradnja d.d. Izvođač je uveden u posao 21.12.2012. i s tim danom trebali su krenuti radovi. Vremenske neprilike isprva nisu dozvolile početak, a kada se vrijeme konačno proljepšalo, navedena tvrtka upala je u financijsku krizu. Nedavno je tvrtka pokrenula predstečajnu nagodbu i proces pripajanja svih tvrtki iz Conning grupe. Općina Kaptol kao investitor iako posjeduje bankovnu garanciju u ovom trenutku ne može učiniti ništa. Upućivani su mnogobrojni pozivi, slani dopisi, ali konkretnog odgovora oko početka radova još nema. Prema propisima i pravilima koji vrijede, Općina Kaptol ne može učiniti ništa do 21.09.2013., a do kada je krajnji rok za završetak radova. Sredstva koja su odobrena ne mogu propasti, najveći problem bit će u ponavljanju postupka JN za izbor najpovoljnijeg izvođača ako Coning Ecogradnja odustane od izvedbe projekta. Ukoliko tvrtka odustane od izvođenja posla, Općina Kaptol naplatit će bankovnu garanciju od cca 58.000,00 EUR, a iz čega će se naplatiti mnogobrojni troškovi koji prate postupak javne nabave.