Preporuke za voćare 18.03.2019.

c_300_270_16777215_00_images_slike2014_slike2015_preporuke_za_zastitu.jpg

Obavijest voćarima! Upozoravaju se voćari da ponove zimsko prskanje u nasadima bresaka i nektarina, u fenofazi B (bubrenja pupova) protiv kovrčavosti lista, uzročnika bakterijskih bolesti, ujedno djeluje i na uzročnika bolesti sušenja cvjetova i grančica- monilija i uzročnika šupljikavosti lista.Prije tretiranja svakako bi trebalo skinuti tzv „ mumije“ sa stabala

(sasušeni lanjski plodovi puni infektivnog materijala), iznijeti iz voćnjaka ili zakopati.Upotrijebiti jedan od pripravaka na bazi bakra: Bordoška juha Caffaro 20 WP, Bordoška juha 20 WP Manica, Cupracaffaro 50 WP, Rame Caffaro 32 WP, Nordox 75 WG, Neoram WG, Champion WG, Champion Flow ili kombinaciju bakrenog preparata i mineralnog ulja: Mineralno svijetlo ulje ili Bijelo ulje ili primijeniti gotovu kombinaciju: Crveno ulje ili Modro ulje.Zimsko ili tzv “Plavo prskanje” obaviti po mirnom vremenu i u najtoplijem dijelu dana, sa svih strana oprskati kako krošnje tako i debla voćaka, utrošiti što više škropiva. Proizvođače marelica upozoravamo da su marelice u fazi bijelih balona i ulaze u fazu cvatnje. Izvršiti tretiranje od uzročnika koji uzrokuje sušenje cvjetova, grančica i grana, ulaskom patogena kroz njušku tučka.Najavljeno vrijeme pogoduje razvoju bolesti. Tretiranje izvršiti jednim od pripravaka: Difcor , Chorus 50 WG, Signum, Indar 5 EW, Nativo 75 WG , Switch 62,5 WG, Teldor SC 500, Systhane 12 E.VAŽNA NAPOMENA: Poljoprivredne proizvođače upućujemo redovito praćenje Fitosanitarnog informacijskog sustava (FIS) pri Ministarstvu poljoprivrede, svakako prije primjene bilo kojeg sredstva za zaštitu bilja dopuštenog za profesionalnu primjenu radi moguće promjene u registraciji ().