Preporuke za voćare 27.03.2019.

c_300_270_16777215_00_images_slike2014_slike2015_preporuke_za_zastitu.jpg

Obavijest voćarima! Obavještavamo voćare intenzivnih nasada jabuka i krušaka da ponove tretiranje protiv uzročnika bolesti bakterijskog paleža i čađave krastavosti. Jabuke i kruške se nalaze u različitim fenofazama ovisno od položaja, a to su fenofaze od bubrenje pupova do mišje uši na jabukama i kruške u fenofazi otvaranje pupa.

Primijenite jedan od pripravaka na bazi bakra i to: Nordox 75 WG, Champion, Champion Flow SC, Cuprocaffaro 50 WP, Cuprablau Z. Na jabukama za zaštitu od pepelnice mogu se koristiti pripravci na osnovu sumpora: Chromosul 80, Thiovit Jet, Kumulus DF, Kalinosul 80 WG, Kossan WG, Cosavet DF, Sumpor SC-80 i dr.
Marelice su u fazi završetka cvatnje preporučujemo ponoviti zaštitu od uzročnika koji uzrokuje sušenje cvjetova, grančica i grana. Tretiranje izvršiti jednim od pripravaka: Difcor, Chorus 50 WG, Signum, Indar 5 EW, Nativo 75 WG , Switch 62,5 WG, Teldor SC 500.
Breskve ulaze u fazu cvatnje zaštiti od monilie fungicidima: Chorus 50 WG, Luna experience, Teldor SC 500, Switch 62,5, Signum, Nativo 75 WG, Difcor, Indar 5 EW, Systhane 20 EW.
Nektarine zaštiti od monilie: Chorus 50 EW, Switch 62,5, Signum, Nativo 75 WG, Systhane 20 EW.
Ostalo koštičavo voće koje se nalazi na sunčanijim položajima polako ulazi u fazu bijelih balona i početka cvatnje stoga preporučujemo zaštitu od monilije i na njima.
U šljivicima primijeniti protiv uzročnika M.laxa: Topsin M500, Chorus 50 WG, Teldor SC 500, Switch 62,5, Signum, Nativo, Difcor, Indar 5 EW, Systhane 20 EW.
Od fungicida na višnji protiv M. laxa su registrirani u FIS bazi : Chorus 50 WG, Chorus 75 WG, Topsin M 500 SC, Luna experience, Signum.
U nasadima trešnje primijeniti protiv M. laxa: Chorus 50 WG, Luna experience, Teldor SC 500, Switch 62,5, Signum, Nativo 75 WG, Indar 5 EW.
VAŽNA NAPOMENA: Poljoprivredne proizvođače upućujemo redovito praćenje Fitosanitarnog informacijskog sustava (FIS) pri Ministarstvu poljoprivrede, svakako prije primjene bilo kojeg sredstva za zaštitu bilja dopuštenog za profesionalnu primjenu radi moguće promjene u registraciji (http://fis.mps.hr/trazilicaszb/).
Uređaji za aplikaciju trebaju biti atestirani.