Preporuke 08.05.2019.

c_300_270_16777215_00_images_slike2014_slike2015_preporuke_za_zastitu.jpg

Obavijest voćarima! Proizvođače trajnih nasada jabuka i krušaka upozoravamo da je od zadnje preporuke (03.svibnja) palo od 20-ak do 30 i više litara kiše po m² u našoj Županiji,

stoga preporučujemo izvršiti zaštitu od najvažnijih uzročnika bolesti u slijedeća dva dana prije najavljenih oborina protiv čađave krastavosti i pepelnice u nasadima jabuka. Preporučuje se kombinacija pripravka: Score 250 EC, Difcor, Indar 5 EW, Pyrus 400, Scala, Faban, Chorus 75 WG, (Ove navedene pripravke primijeniti najviše četiri puta u vegetaciji!) u kombinaciji s preventivnim ili kontaktnim fungicidom protiv krastavosti: Dithane M-45, Dithane DG Neotec, Captan 80 WG, Folpan 80 WDG, Polyram DF, Ziram 76 WG.
U voćnjacima jabuka protiv pepelnice, preporučuje primijeniti fungicid Luna experience( djeluje i na krastavost) pa uz nju primijeniti i gore navedeni kontakni fungicid. Od drugih fungicida protiv pepelnice primijeniti: Stroby WG ili na bazi močivog sumpora: Chromosul 80, Sumpor SC 80, Sumpor WG 80, Thiovit Jet. Protiv jabučnog savijača:Coragen 20 SC, Runner 240 SC, Affirm opti, Insegar 25 WP, Calypso SC 480 i Mospilan 20 SP, Imidan 50 WG. Protiv minera kružnih mina upotrijebiti jedan od insekticida: Coragen 20 SC, Runner 240 SC Mospilan 20 SP, Calypso SC 480.
Proizvođače šljiva višanja, marelica , bresaka i nektarina upozoravamo da je potrebno izvršiti zaštitu nakon ispiranja fungicidaprije najavljenih obilnijih oborina protiv šupljikavosti lista i primijeniti Captan WP 50 ili Kastor, u nasadima marelica , bresaka i nektarina ima dozvolu i Delan 700 WDG.
U nasadima kupina protiv uzročnika sušenja izdanaka, plamenjače te pjegavosti lista primijeniti: Ridomil Gold MZ Pepite. Protiv šljivinog savijača primijeniti jedan od navedenih: Coragen 20 SC, Insegar 25 WP, Affirm opti, Delegate 250 WG, Decis100. Protiv breskvinog savijača upotrijebiti: Imidan 50 WG, Affirm, Runner 240 SC, Avaunt EC.
Na lijesci protiv lisnih uši ( Hyalopterus spp.) upotrijebiti: Rotor super, Scatto, Decis 100.
Obavijest vinogradarima! Vinovu lozu treba zaštiti od uzročnika bolesti i izvršiti zaštitu gdje su mladice loze niži od 10 cm protiv crne pjegavosti Dithan M 45, Pinozeb M 45, Mankozeb, Polyram DF, Folpan 80 WDG. U vinogradima s većim prirastom loze iznad 10 cm protiv plamenjače jednim od fungicida: Mikal Flash, Galben F, Ridomil Gold Kombi 45 WG, Cursate F, Pergado F, Verita, Acrobat MZ WG. Protiv pepelnice primijeniti: Karathane Gold 350 EC. Protiv grinja koje uzrokuju erinoze u vinogradima s nižim porastom mladice i močivi sumpor u najvišoj dozi: Chromosul 80, Sumpor SC 80, Sumpor WG 80, Thiovit Jet.

Obavijest ratarima! Upozoravamo proizvođače pšenice da je počela faza klasanja pšenice te preporučujemo čim završi isklasavanje, izvršiti zaštitu na prisutnost žute hrđe i smeđe pjegavosti lista. Stoga primijenite jedan od fungicida: Elatus Era, Amistar 250, Prosaro 250 EC, Magnello, Caramba, Controlan, Folicur EW 250 , Duett ultra, Opus team, Falcon EC 460. Proizvođače jarog ječma upućujemo na pregled njiva na pojavnost pjega sive pjegavosti lista i mrežaste pjegavosti u fazi izrasta zastavice. Preporučujemo primjenu jednog od fungicida: Elatus Era, Amistar opti, Duett ultra, Prosaro 250 EC, Controlan, Falcon EC 460 EC, Opus Team.
VAŽNA NAPOMENA: Poljoprivredne proizvođače upućujemo redovito praćenje Fitosanitarnog informacijskog sustava (FIS) pri Ministarstvu poljoprivrede, svakako prije primjene bilo kojeg sredstva za zaštitu bilja dopuštenog za profesionalnu primjenu radi moguće promjene u registraciji (http://fis.mps.hr/trazilicaszb/).
Uređaji za aplikaciju trebaju biti atestirani