Preporuke za zaštitu 29.06.2019.

c_300_270_16777215_00_images_slike2014_slike2015_preporuke_za_zastitu.jpg

Obavijest voćarima! Proizvođačima trajnih nasada jabuka i krušaka savjetujemo da izvrše zaštitu preventivnim ili kontaktnim fungicidima prije najavljenih oborina protiv čađave krastavosti.

Preporučuje se Dithane M-45, Dithane DG Neotec, Captan 80 WG, Folpan 80 WDG, Polyram DF, Ziram 76 WG. U voćnjacima jabuka gdje ima jačeg napada pepelnice, najprije odstraniti i iznijeti zaražene mladice iz nasada te primijeniti fungicid Luna experience, Zato plus ili Stroby WG( fungicidi koji djeluju i na krastavost) ili pripravak Zato 50 WG. Protiv jabučnog savijača primijeniti :Coragen 20 SC, Runner 240 SC, Affirm opti, Insegar 25 WP, Calypso SC 480, Mospilan 20 SP, Imidan 50 WG. Proizvođačima šljiva savjetujemo izvršiti zaštitu protiv narančaste pjegavosti primijeniti: Kastor , Dithan M-45, Pinozeb M-45, Futura 50 WP. Protiv šljivinog savijača primijeniti jedan od navedenih: Coragen 20 SC, Insegar 25 WP, Affirm opti, Delegate 250 WG, Decis100. Proizvođačima bresaka, nektarina preporučamo ponoviti tretiranje protiv šupljikavosti lista primijeniti jedan od organskih fungicida: Captan WP 50, Kastor, Delan 700 WDG. Protiv pepelnice na breskvama i nektarinama: Nativo i Luna experience ( djeluju i protiv truleži) ili Chromoslul 80, Thiovit Jet, Kalinosul 80 WG. Protiv breskvinog savijača i breskvinog moljca upotrijebiti: Imidan 50 WG, Affirm, Runner 240 SC, Calinogor, Chromogor, Avaunt EC( nema dozvolu za breskvinog moljca). Na ranijim sortama bresaka voditi brigu o karenci pripravka. U nasadima lijeske preporučujemo izvršiti zaštitu od uzročnika bolesti : pjegavosti lista i sive pjegavosti jednim od prpravaka : Signum ( 2 puta u vegetaciji) ili Systhane 20 EW ( 3 puta u vegetaciji). Protiv ljeskotoča upotrijebiti: Calypso SC 480 ( dva puta u vegetaciji). U nasadima višnje protiv kozičavosti a nakon berbe upotrijebiti fungicide na bazi mankozeba: Dithane DG Neotec, Dithane M-45, Mankozeb, Pinozeb M-45 ili Chromodin S-65 uz dodatak pripravka na bazi aminokiselina.
Obavijest vinogradarima! Upozoravamo vinogradare da je potrebno izvršiti zaštitu sistemičnim fungicidima i to protiv plamenjače: Forum Star, Mikal Premium F Mikal Flash, Galben F, Ridomil Gold MZ Pepite, Cursate F, Pergado F, Verita, Acrobat MZ WG. Protiv pepelnice upotrijebiti jedan od sistemičnih fungicida: Luna expirience, Falcon EC 460, Systhane 24 E, Folicur EW 250, Nativo, Collis, Vivando, Talendo, Topas 100 EC, Stroby WG. Neke sorte ulaze u fazu zatvaranja grozda, stoga preporučujemo primijeniti fungicid protiv uzročnika truleži: Switch 62,5 WG, Teldor SC 500, Luna Privilege , Cantus ili Pyrus 400 SC.
VAŽNA NAPOMENA: Poljoprivredne proizvođače upućujemo redovito praćenje Fitosanitarnog informacijskog sustava (FIS) pri Ministarstvu poljoprivrede, svakako prije primjene bilo kojeg sredstva za zaštitu bilja dopuštenog za profesionalnu primjenu radi moguće promjene u registraciji.
Uređaji za aplikaciju trebaju biti atestirani.