Preporuke 06.05.2020.

Preporuke 06.05.2020.

U nastavku teksta pročitajte preporuke za zaštitu za voćare, vinogradare, ratare i povrtlare.

 

Obavijest voćarima! Proizvođače jabuka i krušaka upozoravamo da je unazad 5 dana palo od 20 do 30 l kiše po m² te su zabilježene i srednje jake infekcije i savjetujemo da izvrše zaštitu protiv čađave krastavosti. Preporučuje se kombinacija pripravka: Chorus 75 WG, Domark 40 ME, Score 250 EC, Difkor, Indar 5 EW, (ove navedene pripravke primijeniti najviše četiri puta u vegetaciji!) u kombinaciji s preventivnim ili kontaktnim fungicidom protiv krastavosti: Dithane M-45, Dithane DG Neotec, Captan 80 WG, Polyram. Savjetujemo i primjenu fungicida protiv uzročnika bolesti pepelnice u nasadima jabuka i upotrijebiti Luna experience, Stroby WG, Zato 50 WG, Zato Plus. Kontrolirati i pojavnost crvenog voćnog pauka, kritična brojka 2-3 grinje po listu. Primijeniti dozvoljene akaricide. U nasadima krušaka protiv kruškine buhe koja se nalazi u fazi izlijeganja iz jaja primijeniti Movento, ako se ličinke nalaze u različitim razvojnim stadijima primijeniti: Vertimec 018 EC ili Kraft 18 EC uz dodatak mineralnog ulja.Proizvođače šljiva višanja, marelica , bresaka i nektarina upozoravamo da je potrebno ponoviti zaštitu prije najavljenih obilnijih oborina protiv šupljikavosti lista i primijeniti Captan WP 50 ili Kastor, u nasadima marelica, bresaka i nektarina ima dozvolu i Delan 700 WDG. Protiv crne trešnjine uši koja na vrškovima mladica kovrča lišće primijeniti jedan od insekticida: Closer, Movento, Mospilan 20 SG, Calypso SC 480. U nasadima kupina protiv uzročnika sušenja izdanaka, plamenjače te pjegavosti lista primijeniti: Ridomil Gold MZ Pepite. U nasadima lijeske preporučujemo izvršiti zaštitu od uzročnika bolesti : pjegavosti lista i sive pjegavosti jednim od prpravaka : Signum ( 2 puta u vegetaciji) ili Systhane 20 EW ( 3 puta u vegetaciji).
Obavijest vinogradarima! Vinovu lozu treba zaštiti od uzročnika bolesti i izvršiti zaštitu gdje su mladice loze niži od 10 cm protiv crne pjegavosti Dithane M 45, Pinozeb M 45, Mankozeb, Polyram DF, Folpan 80 WDG. U vinogradima s većim prirastom loze iznad 10 cm protiv plamenjače jednim od fungicida: Mikal Flash, Galben F, Ridomil Gold Kombi 45 WG, Cursate F, Pergado F, Verita, Acrobat MZ WG.
Protiv pepelnice primijeniti: Karathane Gold 350 EC, Chromosul 80, Thiovit Jet, Kalinosul 80 WG, Kossan WG, Sulfolac 80 WG, Cosavet DF, Sumpor SC-80.
Obavijest ratarima! Upozoravamo proizvođače pšenice da je počela faza klasanja pšenice te preporučujemo čim završi isklasavanje, izvršiti zaštitu na prisutnost žute hrđe i smeđe pjegavosti lista. Stoga primijenite jedan od fungicida: Elatus Era, Zakeo Xtra, Prosaro 250 EC, Magnello, Caramba, Controlan, Folicur EW 250 , Duett ultra, Falcon EC 460. Upozoravamo proizvođače kukuruza i soje na pregled svojih njiva na prisutnost i ponik korova nakon sjetve. U kukuruzu u fazi nakon nicanja protiv jednogodišnjih i višegodišnjih travnih i jednogodišnjih širokolisnih korova u fazi 2-6 listova kukuruza, upotrijebiti jedan od pripravaka: Task 64 WG, Motivell, Motivell extra, Talisman, Kelvin OD, Nicogan 40 OD, Tarot 25 DF, Principal 53,6 WG i Principal plus 66,5 WG , Elumis, Laudis i Callisto 480 SC koji djeluje i na neke jednogodišnje trave uz dodatak okvašivača. Samo protiv širokolisnih korova: Banvel 480 S, Motikan, Basagran 480, Deherban A Extra, Dikopur max, do 25 cm visine kukuruza. Za tretiranje u soji preporučamo protiv širokolisnih korova kombinacija pripravaka Pulsar 40 + Harmony SX uz dodatak okvašivača u split aplikaciji. Pripravak Laguna i Corum primijeniti isto u split aplikaciji protiv širokolisnih korova kao i protiv sirka iz sjemena i koštana. Ponoviti tretman za osam do deset dana nakon novog ponika korova. Može se primijeniti i sam pripravak: BASAGRAN 480 protiv širokolisnih korova. Samo protiv uskolisnih korova ako je potrebno upotrijebiti jedan od navedenih: Agil 100 EC, Fusilade forte, Focus ultra, Leopard 5 EC, Gepard 050 EC i dr. Tretiranje ne vršiti po visokoj temperaturi!
Obavijest povrtlarima! Proizvođači krumpira koji su koristili Sencor WG 70, Scorpio 70 WG, Senat WG, Mistral 70 WG u u smanjenim dozama prije nicanja , mogu ga koristiti višekratno i nakon nicanja korova do pune doze. U njivama krumpira nakon ponika širokolisnog korova može se pimijeniti Basagran 480, Bentaproz. Protiv uskolisnih koraova u poniku krumpira primijeniti: Focus ultra, Selekt Super, Fusilade forte. Obavezno pročitati uputu proizvođača pripravka o mogućoj fitotoksičnosti ili zabrani za pojedine sorte krumpira. Proizvođačima graha savjetujemo nakon nicanja korova i graha protiv širokolisnih korova : Pulsar 40, Corum, Basagran 480, Bentaproz. Protiv uskolisnih korova nakon nicanja : Agil 100 EC , Focus ultra, Selekt Super.
VAŽNA NAPOMENA: Poljoprivredne proizvođače upućujemo redovito praćenje Fitosanitarnog informacijskog sustava (FIS) pri Ministarstvu poljoprivrede, svakako prije primjene bilo kojeg sredstva za zaštitu bilja dopuštenog za profesionalnu primjenu radi moguće promjene u registraciji. Uređaji za aplikaciju trebaju biti atestirani.