Preporuke za zaštitu 28.05.2020.

Preporuke za zaštitu 28.05.2020.

Obavijest voćarima! Proizvođače jabuka i krušaka upozoravamo da zbog produženog leta i ulova leptira minera kružnih mina savjetujemo primjenu insekticida: Coragen 20 SC, Runner 240 SC Mospilan 20 SP, Calypso SC 480. Od zadnje preporuke palo između 5 i 10 litara kiše po m²a najavljene su i oborine.

Ako padne još 10-ak litara ponoviti zaštitu protiv krastavosti kombinacijom sisitemičnog i kontaktnog fungicida te protiv pepelnice. U nasadima šljiva zbog produženog jakog leta šljivinog savijača primijeniti jedan od navedenih insekticida: Coragen 20 SC, Insegar 25 WP, Affirm opti, Delegate 250 WG, Decis 100. Nasade breskve i nektarine zaštiti od breskvinog moljca i upotrijebiti: Imidan 50 WG, Affirm, Runner 240 SC, Decis 100. Proizvođače višanja informiramo da ima zabilježenih ulova trešnjine muhe preko kritičnog broja, dozvoljena je primjena insekticida: Rotor super, Decis 100 EC , Imidan 50 WG i Mospilan 20 SG, (dozvolu imaju jednom u vegetaciji).

Obavijest vinogradarima! Upozoravamo vinogradare da je od zadnje preporuke prošlo osam dana i palo 20-ak litara kiše te se i dalje najavljuju oborine. Stoga je potrebno u ranim sortama vinove loze kao i u bujnijim nasadima izvršiti zaštitu sistemičnim fungicidima protiv plamenjače: Forum Star, Mikal Premium F, Ampexio, Galben F, Ridomil Gold MZ Pepite, Cursate F, Pergado F, Verita, Acrobat MZ WG. Protiv pepelnice upotrijebiti jedan od sistemičnih fungicida: Dynali, Luna expirience, Falcon EC 460, Systhane 24 E, Folicur EW 250, Nativo, Collis, Vivando, Talendo, Topas 100 EC, Stroby WG. Vinograde kasnijih sorti i smanjenog porasta loze zaštiti gore navedenim sistemičnim fungicidima protiv plamenjače a protiv pepelnice primijeniti jedan od navedenih: Nativo, Chromosul 80, Thiovit Jet, Kalinosul 80 WG, Kossan WG, Sulfolac 80 WG, Cosavet DF, Sumpor SC-80.

Obavijest povrtlarima! Proizvođače češnjaka i luka upozoravamo da je potrebno nasade zaštititi od uročnika bolesti plamenjače, hrđe, bijele truleži i sive plijesni koristeći se jednim od dozvoljenih pripravaka. Protiv plamenjače : Ridomil Gold MZ Pepite, Acrobat MZ WG, Galben M, Ortiva , Fantic M i dr. Protiv hrđe: Score 250 EC, Difcor EC, Ortiva , Luna experience te Signum koji ima djelovanje na hrđu i bijelu plijesan. Fungicidima dodati okvašivač. Zabilježene su značajne kolonije lisnih uši na povrtnim kulturama na otvorenom: rajčici, paprici, krastavcima, mahunama, tikvama, grahu i dr. Za masovni ulov mogu se postaviti i žute ljepljive ploče iznad povrtnih kultura koje značajno smanje napad ili nema potrebe tretiranja. Preporučujemo povrtlarima koji imaju napad lisnih uši da izvrše zaštitu koristeći se jednim od dozvoljenih insekticida: Closer, Movento, Teppeki 500 WG, Rotor Super, Karate Zeon. Potrebno je izvršiti i zaštitu od plamenjače , koncentrične pjegavosti, hrđa i antraknoza koristeći se jednim od fungicida: Ortiva, Zaftra AZT 250 SC, Zakeo 250 SC, Tazer. Nasad krumpira potrebno je zaštititi od plamenjače i koncentrične pjegavosti jednim od fungicida: Acrobat MZ WG, Electis WG, Zakeo 250 SC, Dithane DG Neotec, Dithane M-45, Star 80 WP. Pregledom usjeva uočen je izlazak ličinki iz jaja krumpirove zlatice. Za suzbijanje može se koristiti : Mospilan 20 SG, Cythrin Max, Match 050 EC i dr.