Preporuke za zaštitu 02.07.2020.

Preporuke za zaštitu 02.07.2020.

Obavijest voćarima! Nakon jakog vjetra i male količine oborina, savjetujemo primjenu kontaktnih fungicida u nasadima voćnjaka. U nasadima jabuka i krušaka protiv čađave krastavosti primijeniti: Captan 80 WG, Dithane M-45, Mankozeb, Folpan 80 WDG, Polyram DF. Savjetujemo i primjenu fungicida protiv uzročnika bolesti pepelnice u nasadima jabuka.

U voćnjacima jabuka gdje ima zaraženih mladica pepelnicom, odstraniti zaražene izboje upotrijebiti Luna experience, Stroby WG, Zato 50 WG, Zato Plus. Protiv minera kružnih mina savjetujemo primjenu insekticida: Coragen 20 SC, Runner 240 SC Mospilan 20 SP. Proizvođačima šljiva savjetujemo izvršiti zaštitu protiv narančaste pjegavosti primijeniti: Kastor , Dithane M-45, Pinozeb M-45, Futura 50 WP. Protiv šljivinog savijača primijeniti jedan od navedenih insekticida: Coragen 20 SC, Insegar 25 WP, Affirm opti, Delegate 250 WG, Decis 100. Proizvođačima bresaka, nektarina preporučamo ponoviti tretiranje protiv šupljikavosti lista primijeniti jedan od organskih fungicida: Captan WP 50, Kastor, Delan. Protiv pepelnice na breskvama i nektarinama: Nativo i Luna experience ( djeluju i protiv truleži) ili Chromoslul 80, Thiovit Jet, Kalinosul 80 WG. Nasade breskve i nektarine zaštiti od breskvinog moljca i upotrijebiti: Imidan 50 WG, Affirm, Runner 240 SC, Decis 100. Na ranijim sortama bresaka voditi brigu o karenci pripravka. U nasadima lijeske ponoviti zaštitu od uzročnika bolesti : pjegavosti lista i sive pjegavosti jednim od pripravaka : Signum ( 2 puta u vegetaciji) ili Systhane 20 EW ( 3 puta u vegetaciji).  Protiv lisnih uši upotrijebiti: Rotor super ili Decis 100.

Obavijest vinogradarima! Upozoravamo vinogradare da je potrebno izvršiti zaštitu sistemičnim fungicidima u vinogradima protiv plamenjače: Forum Star, Ampexio, Ridomil Gold MZ Pepite, Acrobat MZ WG,
Verita, Mikal Premium F Mikal Flash, Galben M, Cursate F, Pergado F. Protiv pepelnice upotrijebiti jedan od sistemičnih fungicida: Dynali, Falcon EC 460, Luna expirience, Systhane 24 E, Folicur EW 250, Nativo, Collis, Vivando, Talendo, Topas 100 EC, Stroby WG. U vinogradima u kojima je faza pred zatvaranje grozda izvršiti zaštitu i protiv uzročnika truleži i primijeniti jedan od fungicida: Switch 62,5, Teldor SC 500, Cantus, Pyrus400 SC, Luna privilege.  Vrijeme je i obveznog drugog tretmana protiv američkog cvrčka vektora, uzročnika širenja zlatne žutice vinove loze- Flavescence doree (FD). Požeško slavonska županija nalazi se od 2019. godine u demarkiranom području što znači da je zlatna žutica nađena u našoj Županiji. Obvezne mjere za sprječavanje širenja i suzbijanje američkog cvrčka donesene su „Naredbom o poduzimanju mjera za sprječavanje širenja i suzbijanje zlatne žutice vinove loze NN 48/18.“ Prije primjene insekticida potrebno je pokositi cvatući pokrov u vinogradu radi zaštite pčela! Svi posjednici vinove loze dužni su izvršiti obvezna dva tretmana insekticidima protiv američkog cvrčka : vinogradari, rasadničari, hobisti i ostali građani naše Županije, kako bi smanjili njegovu brojnost i umanjili opasnost od širenja ove najopasnije bolesti vinove loze po našoj Županiji. Za suzbijanje ličinki i odraslih oblika američkog cvrčka u Hrvatskoj dozvolu za tu namjenu imaju insekticidi: Avaunt EC, Decis 2,5 EC, Sumialfa 5 FL, Cythrin Max, Abanto, Kristan EC i Piretro Natura i Asset Five.
VAŽNA NAPOMENA: Poljoprivredne proizvođače upućujemo redovito praćenje Fitosanitarnog informacijskog sustava (FIS) pri Ministarstvu poljoprivrede, svakako prije primjene bilo kojeg sredstva za zaštitu bilja dopuštenog za profesionalnu primjenu radi moguće promjene u registraciji.