Plavo ili zimsko prskanje preporuka za zaštitu 12.03.2021.

Plavo ili zimsko prskanje preporuka za zaštitu 12.03.2021.

Preporuke voćarima! Upozoravaju se voćari da izvrše/ponove zimsko prskanje u nasadima bresaka i nektarina, u fenofazi B (bubrenja pupova) protiv kovrčavosti lista, uzročnika bakterijskih bolesti, ujedno djeluje i na uzročnika bolesti sušenja cvjetova i grančicamonilija i uzročnika šupljikavosti lista. Savjetujemo i pozivamo proizvođače koštičavog voća, šljiva, višanja i trešanja kao i hobiste, da čim prije izvrše tzv “Plavo prskanje” u fenofazi B (bubrenja pupova) protiv uzročnika bakterijskih bolesti, te uzročnika bolesti rogača šljive , na šljivama. Svakako prije izvršenja tzv zimskog ili „plavog prskanja“, izrezati suhe grančice sa stabala, skinuti tzv. “mumije” te iznijeti izvan voćnjaka ili ih zakopati. Upotrijebiti jedan od pripravaka na bazi bakra: Bordoška juha Caffaro 20 WP, Bordoška juha 20 WP Manica, Nordox 75 WG , Neoram WG 50, Champion WG, Champion Flow SC, Cuprablau Z 35 WG ili kombinaciju bakrenog preparata i mineralnog ulja: Mineralno svijetlo ulje ili Bijelo ulje ili primijeniti gotovu kombinaciju: Modro ulje. Proizvođačima bobičastog voća-kupina i malina savjetujemo primjenu bakrenog pripravka Nordox 75 WG protiv uzročnika sušenja izdanaka..
Zimsko ili tzv “Plavo prskanje” obaviti po mirnom vremenu i u najtoplijem dijelu dana, sa svih strana oprskati kako krošnje tako i debla voćaka, utrošiti što više škropiva. Proizvođače marelica upozoravamo da su marelice u fazi bijelih balona ili ulaze u fazu cvatnje na višim položajima. Izvršiti tretiranje od uzročnika koji uzrokuje sušenje cvjetova, grančica i grana , ulaskom patogena kroz njušku tučka. Najavljeno vrijeme pogoduje razvoju bolesti. Tretiranje izvršiti jednim od pripravaka: Difcor , Chorus 50 WG, Signum, Indar 5 EW, Nativo 75 WG , Switch 62,5 WG, Teldor SC 500.
VAŽNA NAPOMENA: Poljoprivredne proizvođače upućujemo redovito praćenje Fitosanitarnog informacijskog sustava (FIS) pri Ministarstvu poljoprivrede, svakako prije primjene bilo kojeg sredstva za zaštitu bilja dopuštenog za profesionalnu primjenu radi moguće promjene u registraciji.