Preporuke za zaštitu 25.05.2023.

Preporuke za zaštitu 25.05.2023.

Obavijest voćarima! Voćare intenzivnih nasada jabuka i krušaka savjetujemo nakon oborina izvršiti zaštitu protiv uzročnika bolesti čađave krastavosti čije su infekcije zabilježene. Preporučuje se kombinacija pripravka: Score 250 EC, Difcor, Scala, Faban (Ove navedene pripravke primijeniti najviše četiri puta u vegetaciji!) u kombinaciji s preventivnim ili kontaktnim fungicidom protiv krastavosti: Delan 700 WDG, Delan SC, Captan 80 WG, Polyram DF Alcoban. U voćnjacima jabuka protiv pepelnice, preporučuje primijeniti fungicid Luna experience ili Stroby WG. Ove godine su u isto vrijeme letjeli leptiri minera kružnih mina i jabučnog savijača, primijeniti: Coragen 20 SC, Affirm opti, Mospilan 20 SP. U nasadima prije primjene insekticida pokositi cvatući pokrov! Proizvođače šljiva, savjetujemo o potrebi izvršenja zaštite protiv šupljikavosti lista nakon obilnih oborina i primijeniti Merpan 80 WDG ili Kastor. Proizvođačima bresaka, nektarina preporučamo ponoviti tretiranje protiv šupljikavosti lista primijeniti jedan od organskih fungicida: Captan WP 50, Kastor, Delan Protiv pepelnice na breskvama i nektarinama: Nativo i Luna experience (djeluju i protiv truleži) ili Chromoslul 80, Thiovit Jet, Kalinosul 80 WG. Protiv breskvinog savijača upotrijebiti Affirm, Avaunt EC, Coragen 20 SC.
Proizvođačima višanja savjetujemo primjenu fungicida protiv kozičavosti upotrijebiti: Luna experience, sredstvo djeluje i protiv truleži ploda (Monilia fructigena), K 3 dana ili Syllit 544 SC, K 21 dan.
U nasadima višnje ulovljene su prve trešnjine muhe. Postaviti žute ploče i ako se ulovi trešnjina muha upotrijebiti dozvoljene insekticide: Rotor super, Decis 100 EC ili Mospilan 20 SG (dozvolu imaju jednom u vegetaciji).
Obavijest ratarima! Proizvođače jarog ječma upućujemo na pregled njiva na pojavnost pjega sive pjegavosti lista i mrežaste pjegavosti. Preporučujemo primjenu jednog od fungicida: Elatus Era, Amistar 250 SC, Prosaro 250 EC, Azaka, Zantara, Riza.
Obavijest povrtlarima! Povrtlare upozoravamo kako je nakon obilnih oborina potrebno izvršiti zaštite od plamenjače i drugih uzročnika bolesti. Nasade luka potrebno je zaštiti od uročnika bolesti plamenjač, hrđe bijele truleži i sive plijesni koristeći se jednim od dozvoljenih pripravaka. Protiv plamenjače: Ortiva, Zaftra AZT 250 SC, Zakeo 250 SC, Tazer, i dr. Protiv hrđe: Score 250 EC, Difcor EC, Ortiva, Luna experience te Signum koji ima djelovanje na hrđu i bijelu plijesan. Na kupusnjačama, krastavcima, mahunama i grahu potrebno je izvršiti zaštitu od plamenjače, koncentrične pjegavosti, hrđa i antraknoza koristeći se jednim od fungicida: Ortiva, Zaftra AZT 250 SC, Zakeo 250 SC, Tazer. Fungicidima na kupusnjačama i luku dodati okvašivač. Rane nasade krumpira potrebno je zaštititi od plamenjače jednim od fungicida: Zignal super, Ranman Top, Ranman 400 SC, Proxanil 450 SC, Revus SC, Zakeo, Zafrta.
VAŽNA NAPOMENA: Poljoprivredne proizvođače upućujemo na redovito praćenje Fitosanitarnog informacijskog sustava (FIS) pri Ministarstvu poljoprivrede, svakako prije primjene bilo kojeg sredstva za zaštitu bilja dopuštenog za profesionalnu primjenu radi moguće promjene u registraciji