Nezapamćena štete od vjetra

JoomGallery is not installed.

elementarna 21 20160725 2092863469Sve je počelo 13.07.2016 godine oko 17:30 sati. Sunce je zašlo za oblake i iz daljine se čula grmljavina. Ono što je uslijedilo nije se moglo opisati. Nekoliko krupnih kapi kiše prekinuo je snažan vjetar koji je kišu doslovno vrtložio.

Snažan jugoistočni vjetar uz kišu i nešto leda protutnjao je Općinom i gotovo da nije bilo kuće kojoj nije skinuo barem crijep, iako su mnogi ostali i bez polovice krova. Šljive, čačanske ljepotice koje su bile spreme za berbu, sada su ležale na zemlji, polomljene i uništene. Najgore su prošli poljoprivredni usjevi na zapadnom dijelu Općine Kaptol (N. Bešinci, Bešinci i Podgorje), gdje je tuča gotovo sve uništila. Pojedini vinogradi ostali su i bez grozdova ali i bez lista. Voćnjaci, ne samo da su ostali bez plodova, već je nastala velika šteta i na samim voćkama jer su mnoge grane polomljene, a neke voćke doslovno su iščupane iz zemlje. Duhan je totalno uništen dok je kukuruz u odnosu na zemlju nagnut i do 45 stupnjeva. Ovisno o mikro lokaciji, kiše je u tih par dana palo od 80-180 litara, a što znači da je u četiri dana palo više kiše nego što je padne tokom cijelog srpnja. Žetva je bila u punom zanosu, prinosi dobri i unatoč niskoj cijeni očekivala se kakva tava dobit. Ipak to nije bio kraj. Dok se sljedećih dana zbrajala šteta, već se spremalo novo nevrijeme. Kiša i vjetar ponovno su pravili štetu sa 15. na 16. srpnja. Mnogi će reći nije bilo niti upola štete kao prethodni dan ali šteta se tek očekuje. Plodovi, iako nisu truli sada počinju trunuti, velika količina kiša isprala je proteine iz pšenice tako da oni koji nisu na vrijeme stigli skinuti usjeve, pitanje je isplativosti košnje nakon ovog nevremena. Zbog izlijevanja vodotoka poljski putovi su uništeni, a mnogi niti danas ne mogu do svojih parcela. Premda je proglašena elementarna nepogoda, njene stvarne posljedice bit će vidljive nešto kasnije. Jedno je sigurno, ove se jeseni nećemo najesti domaćih proizvoda iz vlastitih vrtova i voćnjaka.

{joomplucat:34 limit=21|columns=3}