Uklonite ambroziju

c_300_270_16777215_0_0_images_slike2016_Ambrozija.jpg

Ambrozija je samonikla biljka koja najčešće raste uz putove, vodotoke te na zapuštenim i neobrađenim parcelama ali isto tako je nalazimo kao korov u kukuruzu, duhanu i drugim poljoprivrednim kulturama. U povoljnim uvjetima naraste i do 150 cm, a iz 200 cvjetova ispadne i do 60.000 sjemenki koje u zemlji mogu preživjeti i do 30 godina.

Alergena pelud i uz lagani vjetar može se prenijeti do 100 km.  7-10% stanovništva Hrvatske pati od peludne alergije ove biljke. Cvatnja ambrozije počinje krajem srpnja i traje sve do početka listopada. Najbolji način sprečavanja rasta ambrozije je čupanje u vrijeme prije cvatnje. Ambroziju treba shvatiti ozbiljno jer iz bezazlene alergije može prijeći u ozbiljnu astmu. Ovim putem apeliramo na sve stanovnike naše Općine da unište ovu biljku na svojim okućnicama i njivama barem u blizini naselja.