Na današnji dan, 20.04.1920.

Na današnji dan, 20.04.1920.

1920. godine rodila se današnja najstarija stanovnica Općine Kaptol, Kristina Bilić, rođena Mautner. Kaptolačka stogodišnjakinja rodila se u Kaptolu, od majke Ane i oca Jakoba u današnjoj Vinogradskoj ulici.

Zadnjih 20 godina živi u Doljanovcima kod svoje kćerke Marice Čosić rođene 1941. godine. Baka Kristina živo se sjeća Kaptola između dva svjetska rata i za povijest ovoga mjesta njezina kazivanja djelatnicima Muzeja od velike su pomoći. Ovog puta s vama ćemo podijeliti njezina sjećanja koja se tiču kraja mjeseca travnja. Opisala nam je tako i đurđevsku procesiju koja je išla na blagdan sv. Jurja 23. travnja, a koja se održavala u ovoj župi jer u župnoj crkvi postoji pokrajni oltar ovom svecu a i crkva u kaptolačkom Starom gradu je posvećena njemu. U procesiji su sudjelovali i župljani okolnih sela koji su u procesijama dolazili u Kaptol. Zatim vrlo brzo nakon ove procesije bila je već 25. travnja na sv. Marka procesija u polja, odnosno do kaptolačkog groblja gdje su se već nalazile njive. Prije toga Kaptolčani su imali procesiju i na Veliku subotu, a slijedila je do ljeta još i tijelovska procesija. Procesije je uvijek pratila "pleh muzika". Kao dijete Kristina je često za procesiju dobivala novu haljinu. Baki Kristini želimo još puno sretnih godina, a s vama ćemo u ponekim prigodama podijeliti još neka njezina sjećanja. U prilogu je nekoliko razglednica iz naše Zbirke starih razglednica koja podsjećaju na Kaptol između dva svjetska rata (autor teksta: Ljilja Marić).