Vrijeme zimnice i branja voća

Vrijeme zimnice i branja voća

Kraj je kolovoza i šljive, koje su u Kaptolu i okolici ove godine obilato rodile, žurno se sakupljaju i beru. Unatoč ovogodišnjoj velikoj suši, gotovo svo voće je obilato i dobro rodilo, ali su plodovi nešto manji upravo zbog nedostatka vode. Osim branja šljiva ovih se dana u mnogim našim dvorištima sprema i zimnica (ajvar, paprika i drugo). Zbog nedostatka oborina ali i visokih temperatura berbe, kako voća tako i vinograda ove su godine krenule nešto ranije nego je to uobičajeno. Prva berba grožđa ove je godine (berba sorte Sauvigon) bila na dan sv. Bartola, odnosno 24. kolovoza. Kakav će prinos biti u vinogradima vidjet će se kroz nekoliko dana, ali već sada se vidi da su grozdovi manji a bobe sitnije, stoga će zasigurno i prinosa biti manji od prosječnih godina.