Kišni svibanj 2023.

Kišni svibanj 2023.

Svibanj 2023. zasigurno će mnogima biti upamćen po gotovo svakodnevnim oborinama. Na sreću, oborine nisu bile toliko intenzivne te nisu izazvale poplave i veću materijalnu štetu. Ukupno je tokom svibnja na području Općine Kaptol palo 132,7 L oborina/m². Tokom svibnja zabilježeno je čak 19 dana sa oborinama odnosno u 14 svibanjskih dana količina oborina bila je iznad 1 L/m². Gledajući prosjek unazad 7 godina (vremensko razdoblje za koje posjedujemo meteorološke podatke) ovogodišnji svibanj bio je najkišovitiji unazad 7 godina te je količina padalina gotovo 98 % veća od sedmogodišnjeg prosjeka. Prosječna temperatura ovogodišnjeg svibnja bila je 16 ̊C što je gotovo identično prosjeku sedmogodišnjeg razdoblja koji iznosi 16,7 ̊C. Minimalna zabilježena temperatura zraka bila je 5,6 a najviša zabilježena 27,2 ̊C. Prosječna mjesečna vlažnost zraka bila je izrazito visokih 87,5 %. (Podatci iz teksta očitani su sa mjerne meteorološke stanice u Kaptolu - S110)