130 godina DVD-a Kaptol

130 godina DVD-a Kaptol

JoomGallery is not installed.

Izviješće o radu DVD-a Kaptol povodom 130-te obljetnice (30. rujna 2023.):
Priča o organiziranom vatrogastvu u Kaptolu kreče već 1890. godine kada je Kaptol postao samostalna Općina. Privremeni odbor koji se osniva s ciljem osnivanja društva u svom sačuvanom spisu već 1893. godine bilježi prve podatke o vatrogasnom društvu u Kaptolu. Neimaština koja je tada vladala, natjerala je članstvo da se pisanim molbama obrate bogatim obiteljima pa i samom caru Franji Josipu za donaciju. Car se nije oglušio na tu zamolbu, nego je društvu donirao 80 forinti. Prvi predsjednik društva bio je župnik, Tomo Novaković. Uz pomoć tadašnje Općine Kaptol, društvo je kupilo štrcaljku od tvorničara Smekala iz Austrije. Pisani tragovi o velikim požarima u Kaptolu spominju se već 1903. i 1904. godine kada u Kaptol kao ispomoć dolaze vatrogasci iz Kutjeva i Požege. Što pero sačuva to povijest ispriča. Zgodan zapis iz jednog od zapisnika govori kako je i naše društvo sudjelovalo u akciji stvaranja zaklade glavara vatrogastva Stjepana Deželića 1908. godine donacijom od 10 forinta. Koliko god je društvo bilo siromašno i skromno, uspjeli su iznaći sredstava te su tako dali novčani doprinos za spomenik Antunu Mihanoviću, tvorcu hrvatske himne. Već se tada početkom 1900. godine razmišljalo o nagradama i priznanjima. Prva odlikovanja u Kaptol su stigla 1908. (bakrene kolajne je dobilo 14 vatrogasaca), a 1914. godine srebrene kolajne je dobilo 8 vatrogasaca. Vatrogasce i društvo najčešće je nagrađivala i donirala Općina. Kako se bližilo vrijeme 1. svjetskog rata, dokumentacije o radu društva sve je manje, a od 1918. do 1945., odnosno do kraja 2. svjetskog rata, dokumentacije uopće nema. Društvo u to vrijeme sigurno nije ugašeno jer je poznato da je i u to vrijeme primalo vatrogasni vjesnik, a nije bilo niti na listi dužnika. Još jedna bitna povijesna činjenica govori da je u Kaptolu povodom proslave, 1929. godine svirala vatrogasna limena glazba. Nažalost od te limene glazbe ostao nam je još samo pokoji instrument. Pogiblja prvog vatrogasca na požaru datira još iz 1939. godine, kada je Josip Kofner umro od posljedica gašenja na požaru kod Sofije Filipović. Podatci o sastancima, sjednicama i skupštinama su zapisani, a isti su se vodili od lokalnih gostionica, prostora škola i općine sve do vatrogasnih spremišta, a najčešće u obiteljskim kućama. 1949. godine, nakon gotovo 55 godina, Društvo dobiva svoj prvi Pravilnik o rada koji se temeljio na novom Zakonu o vatrogastvu. Činjenice koje su i danas identične prenosimo sa jednog zapisnika sa sjednice društva. Društvo više pomaže sirotinja nego oni koji imaju. Među nama ima onih koji su članovi samo na papiru, pa kad truba zasvira, oni ništa, kao da se to njih ne tiče.“ Novi Statut društvo donosi 1972. godine. Naša živuća legenda, Mato Poljanac u to vrijeme obnaša dužnost društvenog komandira te se osniva i pionirski odred. Oprema, odnosno svečana i zaštitna oprema društva već je dobrano uznapredovala. Vatrogasci imaju svečanu odore, ali i nekakve zaštitne odore s kojima sudjeluju u gašenju požara. Mada je prošlo više od 80 godina od osnutka, glavni požarni aparat i dalje je ona štrcaljka iz Austrije nabavljena 1895. i ista ona je ovdje izložena i još uvijek je u funkciji. Možemo reći kako štrcaljka gubi svoju osnovnu funkciju tek 1976. godine kada u Kaptol dolazi prvo motorno vozilo i to vatrogasni kombi i nova motorna štrcaljka. Ručnu vatrogasnu sirenu 1975. zamjenjuje električna vatrogasna sirena, iako je Kaptol elektrificiran još 1959. Podatci o vježbama, osposobljavanju, usavršavanju vrlo su rijetki. Prema zapisima vidi se tek da su se prema vlastitim mogućnostima društva i volji članova održavale dnevne i noćne vježbe te da su svi članovi upoznati sa radom motorne štrcaljke. Prvi ispitani vatrogasci našeg društva svoju potvrdu o osposobljenosti dobivaju tek 1968. godine, i od tada nekako počinje značajniji razvoj vatrogastva na području naše Općine. Unatoč činjenici da se skromno i malo ulagalo u opremu, sve više se ulagalo u obuku i osposobljenost vatrogasaca. Jedna od možda i najbitnijih činjenica za opstanak vatrogastva i društva je dobivanje vlastitih prostorija. Tek 1954. godine, nakon 60 godina od osnutka, društvo dobiva u središtu sela zgradu te se vatrogasno društvo na svom zadnjem sastanku u kući Mate Mikića 15.04.1974. napokon useljava u svoje vlastite prostorije. Vlastiti prostor u kojem ćemo se i danas družiti žila je kucavica ne samo vatrogasaca nego i cijelog sela. U njega je uloženo mnogo rada i truda, mnogo novca da bi on na kraju bio funkcionalan i svrsishodan. Možemo reći da nam je ovo možda i zadnja obljetnica jer kako je to bilo kroz povijest i ovaj put, Općina planira preuzeti inicijativu i sukladno vremenu u kojem živimo napraviti novi, adekvatan, funkcionalan i moderan vatrogasni dom te im se ovim putem unaprijed zahvaljujemo.
Jedan od novijih datuma kojeg se s radošću sjećamo je 02. kolovoza 1993. osim što smo dobili Općinu te se s društvima s područja Općine udružili i osnovali Vatrogasni centar, toga datum u Kaptol je stiglo prvo navalno vatrogasno vozilo marke Mercedes sa cisternom od 2.400,00 litara. Sve do tada glavna snaga obrane bila je traktorska cisterna. Bio je to najljepši mogući dar za 100. obljetnicu društva. Bio je to pravi preokret i velik napredak za ovo društvo. Prostor je bio već uređen tako da ga je trebalo tek održavati, ali Domovinski rat ostavio je posljedice i na vatrogastvo. Sve je manje novca te se sve teže nabavlja oprema.
2012. godine donacijom Vlade Tirola iz Austrije, DVD-u Kaptol donirano je navalno vozilo marke Styer 791, a iz iste donacije društvo dobiva prvo 2015. godine tehničko vozilo marke Mecedes, a potom i 2017. godine navalno vozilo marke Mercedes. Osim navedenih vozila društvo je dobilo i mnoštvo opreme koja je u značajnoj mjeri pomogla opremljenosti DVD-a.
Od prvog požara koji se spominje u zapisnicima društva, i kada je gorio baglić sijena u dvorištu obitelji Vidačić, prošlo je 130. godina. Zadnji požar i možda najveći u povijesti ovog društva koji je zadesio obitelj Janković 07. travnja 2018. i u kojem je angažirano preko 50 vatrogasaca te još 15 civila, dokaz je kako svaka uložena kuna u opremu vrijedi dvostruko. 22 sata trajala je intervencija i dežurstvo dok u potpunosti požar nije ugašen. Na kraju moramo spomenuti i tehnički alat s kojim nažalost imao sve više posla. Alat za razupiranje, razvaljivanje, rezanje i spašavanje iz prometnih nesreća sve je više i sve češće u uporabi. Skupi alati ali i oprema za vatrogasce danas su jedina sigurna i učinkovita verzija pomoći i spašavanja u nesrećama kojih prije 50 godina uopće nije bilo.
Kada bismo rezimirali što sve od opreme ima DVD KAptol, možemo reći da je to u zadovoljavajućoj dozi te da kao društvo ispunjavamo sve zakonom zadane obveze što se tiče opreme ali i ljudstva.
Motorne pumpe, muljne pumpe, agregati, dišni aparati, te ostali tehnički alat imamo ali kako smo rekli sa razvojem tehnologije, života i općenito modernizacijom društva sve je to već napola zastarjelo te je, iako funkcionalno već napola pregazilo vrijeme te će u dogledno vrijeme ako se želi osigurati sigurnost imovine i ljudi biti potrebno investirati u nove i modernije alate i opremu.
Povijest od 130 godina najlakše se može podijeliti u 6 cjelina:
Prvih 25 godina Razdoblje 1893.-1918. – Društvo se osniva, nabavlja se prva ručna štrcaljka iz Austrije, nabavljaju se prve radne i svečane odore te pojedincima dodjeljuju prve povelje za rad.
Razdoblje 1918.do 1943. Najteže razdoblje u društvu, razdoblje između 2 svjetska rata. Podataka je malo ali ipak je društvo očuvano, djeluje i limena glazba te društvo sudjeluje u svim značajnijim društvenim aktivnostima.
1943.-1968. – Turbolentno razdoblje DVD-a Kaptol. Održavaju se vježbe kako dnevne tako i noćne. Kaptol se elektrificira. Vatrogasci dobivaju vlastiti prostor te se kreće u izgradnju vlastitog doma. Uvodi se obveza polaganja ispita te se dodjeljuju uvjerenja „ispitani vatrogasac“.
Razdoblje 1968. – 1993. – od svoje 75. do 100. obljetnice, za društvo je napravljeno mnogo, završen je vatrogasni dom, nabavljen vatrogasni kombi, traktorska vatrogasna cisterna te motorna štrcaljka, a za 100. obljetnicu i navalno vozilo. Postavljena je električna vatrogasna sirena. Društvo sudjeluje u svim sferama zajednice te se razvija u jedno o vodećih društava na ovom području.
1993. – 2018. – Ovo novije doba možda nam je i svima poznato. Tri su bitne činjenice obilježile ovo razdoblje. Općina Kaptol koja ove godine slavi svoj 30 rođendan sve više ulaže u vatrogastvo te je u ovom razdoblju uložila samo u naš dom zasigurno 100.000,00 EUR izuzev redovnih sredstava za rad vatrogastva. Osim u imovinu, Općina je znata sredstva uložila i u tehničku i zaštitnu opremu koja je stavljena vatrogascima na raspolaganje. Druga bitna odrednica ovog razdoblja su donacije 3 vozila koje smo dobili od Vlade Tirola i koje su uvelike pomogli našu tehničku i operativnu spremnost.
Treća odrednica razdoblja je osnivanje Javne vatrogasne postrojbe Požeško-slavonske županije, odnosno u DVD-u Kaptol počinje sredinom 2012. raditi jedan vatrogasac profesionalac, a takva praksa zadržala se sve do danas.
Zadnje razdoblje – Razdoblje 2018-2023. Dodatno se ulaže u opremu
2019. dobiven je na korištenje putnički kombi za prijevoz vatrogasaca, 2021., zajedničkim sredstvima Općine Kaptol i DVD-a kupljeno je vatrogasno vozilo ljestve, a u rujnu 2022. od DVD-a Pleternica dobili smo na korištenje vatrogasnu kamionsku cisternu zapremnine 10.000,00 L koja nam uvelike koristi za gašenje požara ali i prijevoz vode za seljane naših naselja koji u sušnim mjesecima ostaju bez pitke vode. Najveće ulaganje u prostor DVD-a bila je ove godine, kada je Općina investirala više od 15.000,00 EUR za uređenje vatrogasnog doma u Kaptolu. Najveći požar u tom razdoblju svakako je požar na zgradi Češke besede Kaptol u popodnevnim satima 29.07.2018. Pomoć gradu Požegi u lipnju 2021. nakon velikih poplava a potom i tuče, te pomoć Požegi Brestovcu, Pakracu i Lipiku uslijed olujnog nevremena u lipnju ove godine. Najveća pomoć ugroženim područjima bile su naše kamionske ljestve, koje se čak 24 dana bile na raspolaganju i uključene u sanaciju štete.
Kulturni i društveni život Općine vatrogasci su, kao i svih ovih godina, obogatili sudjelovanjem na misnim slavljima, procesijama, pogrebima, ali i na raznim općinskim manifestacijama. 2022. DVD Kaptol pokrenuo je vatrogasno natjecanje „Vatrogasni kup Općine Kaptol“, te na taj način dodatno promovira vatrogastvo kao humanu aktivnost.
Vrijeme korone već smo zaboravili ali ne smijemo ne spomenuti kako su upravo vatrogasci bili „desna ruka“ općine u provedbi mjera civilne zaštite.
Također moramo spomenuti da su se i vatrogasci Kaptola. kao i uvijek kad je bilo potrebno, odazvali akciji Pomoć za Sisak, Glinu i Petrinju te organizirali prikupljanje humanitarne pomoći te je s našeg kraja odvezen šleper dobrotvornih priloga.
Dobrovoljno vatrogasno društvo Kaptol trenutno broji 31 operativaca i 60 ispitanih vatrogasaca.
Društvo danas vodi:
Upravni odbor: predsjednik društva i predsjednik Upravnog odbora, Tomislav Golić, zapovjednik Josip Svoboda, tajnik Josip Soudek te članovi: Zdravko Sadilek, Ladislav Sadilek, Zvonko Jurić, Leopold Nemec, Marko Šnajder, Dinko Kunkera, Željko Svoboda, Damir Matešić, Tihomir Šmitpeter i Željko Guzanović
Glavna vatrogasna oprema s kojom DVD Kaptol dana raspolaže je:
Vatrogasne ljestve od 32 m
Vatrogasni kombi za prijevoz osoba 8+1
Navalno vatrogasno vozilo Mercedes
Vatrogasna cisterna od 10000 L Mercedes
1 Motorna vatrogasna pumpa
Električne muljne pumpe
20 Kompleta zaštitnih odjela za vatrogasce te svečane i radne odore,
Komplet opreme za zaštitu dišnih organa
Te specijalne alate za razupiranje, razvaljivanje, podizanje i rezanje kao i opremu za spašavanje iz dubina i sa visina.

 

{joomplucat:98 limit=24|columns=3}