Javna tribina - aktualno stanje u poljoprivredi

Državni tajnik održao predavanje u Kaptlu

Dana 08. veljače 2011. godine u vijećnici Općine Kaptol održana je javna tribina o aktualnom stanju u hrvatskoj poljoprivredi. Javnu tribinu zajednički su organizirali Općina Kaptol i Hrvatski seljački savez Požeško-slavonske županije. Zainteresiranost poljoprivrednika bila velika te su neki u vijećnici, koja broji 60 sjedećih mjesta, morali i stajati. U ime domaćina, tj. Općine Kaptol, općinski načelnik Mile Pavičić pozdravio je sve prisutne. Državnom tajnik MPRRR Josip Kraljičković u svom izlaganju dotaknuo se mnogobrojnih tema, a jedna od bitnijih bila je i usklađivanje hrvatske poljoprivrede s europskim zakonodavstvom, također bilo je riječi i o provedbi Zakona o potporama, izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivrednom zemljištu te o dinamici isplata potpora u poljoprivredi. Na Javnoj tribini nazočili su mnogobrojni poljoprivrednici, predstavnici resornih državnih poljoprivrednih agencija, predstavnici medija te zamjenik župana za gospodarstvo Požeško-slavonske županije g. Željko Jakopović. Gost na tribini, državni tajnik Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja gospodin Josip Kraljičković ovom prilikom izjavio je kako do sada značajan broj zahtjeva za isplatu kapitalnih ulaganja nije riješeno te da se odluke o isplati mogu očekivati od mjeseca travnja. Informirao je prisutne poljoprivrednike kako je u 2010. godini s pozicije  potpora u poljoprivredi isplaćeno ukupno oko 3,5 milijarde kuna te da bi isplate potpora u ovoj godini, prema riječima g. Kraljičkovića, trebale biti u novcu. Proračun za Ministarstvo poljoprivrede u ovoj godini iznosi 4,6 milijardi kuna i veći je za oko 2% u odnosu na prošlu godinu, od toga 654 milijuna kuna se odnosi na isplate potpora za ruralni razvoj. Državni tajnik g. Kraljičković spomenuo je i veliki problem legalizacije poljoprivrednih objekata te dodao kako je Ministarstvo poljoprivrede pokrenulo aktivnosti kod nadležnih tijela za legalizaciju objekata što je naišlo na pozitivne reakcije jedinica lokalne samouprave kako bi legalizacija prošla što jednostavnije i jeftinije za poljoprivrednike koji će troškove sami snositi. Prezentirane su i izmjene i dopune novog Zakona o državnom poljoprivrednom zemljištu, a spomenuto je kako jedinice lokalne samouprave više neće davati istu vrstu potpore kao i Ministarstvo poljoprivrede odnosno da će za to trebati tražiti dozvolu resornog Ministarstva. Nakon tribine su postavljena mnoga pitanja na koja je g. Kraljičković  većino dao odgovore.