Investicije u kulturu

Nastavak arheoloških istraživanja i zaštita pronađenog materijala

Intenzitet radova na arheološkim lokalitetima u Kaptolu isključivo ovisi o financijskim sredstvima. Iako prof. Hrvoje Potrebica kao voditelj iskapanja u Kaptolu uspješno istražuje već puno desetljeće, ovo će zasigurno biti korak naprijed i još jedan poticaj za daljnji rad. Prema informacijama koje su objavljene na stranicama Ministarstva kulture, ove godine za istraživanja i konzervaciju arheologije u Kaptolu odobrena su sredstva u iznosu od 280.000,00 kn. Važnost arheloških lokaliteta iznad Kaptola potvrđuje činjenica da je Kaptol naveden kao jedini projekt u Požeško-slavonskoj županiji. Osim toga, za obnovu tvrđave Stari grad odobrena su sredstva u iznosu od 200.000,00 kn.  Ovogodišnji radovi u Kaptolu zasigurno će podići Općinu i njezino središte za još jednu "stepenicu" više na mnogim kartama kulturne baštine Hrvata. Kako Općina Kaptol sudjeluje u navedenim radovima, ovo će biti još jedan oblik promocije Općine, ali i za mnoge goste razlog više da posjete baš našu Općinu, jer niti mi sami nismo još svjesni što posjedujemo i što to možemo pokazati budućim posjetiteljima.

Ovogodišnji radovi na tvrđavi Stari grad trebali bi krenuti u mjesecu svibnju, a arheološka istraživanja iznad Kaptola u mjesecu lipnju. Ovogodišnji istraživački radovi na lokalitetu "Gradci" bit će od iznimne važnosti jer se kreće s iskapanjim, odnosno istraživanjem naselja.