Predavanje o Domovinskom ratu

Projekt "Sat istine"

Projekt „Sat istine o Domovisnkom ratu“ koji je predviđen za sve učenike 8. razreda, održan je 11. svibnja 2011. god. i u Osnovnoj školi Vilima Korajca u Kaptolu. Umirovljeni bojnik Mario Kalan održao je kratko predavanje učenicima o Domovinskom ratu, odnosno o ratnim prilikama tadašnjeg vremena na području Požeško-slavonske županije. Uz osnovne podatke koje je predavač iznio, djeca su pogledala izložbu fotografija te kratak dokumentarni film koji vjerno prikazuje tadašnje stanje i prilike koje su vladale. Iako „Sat istine“ zaista traje jedan školski sat  ovo je svakako dobar način upoznavanja generacije koja je rođena 1995. god., odnosno nakon oslobađajuće vojno-redarstve akcije „Bljesak“, i koja zasigurno nisu dovoljno upoznata s ratnim križem naše Županije. Zorno i vjerno prikazane su djelovanja 123. brigade od njezinog formiranja do branjenja teritorija te provođenja oslobađajućih akcija. Ovaj projekt Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata odobren je od strane nadležnog Ministarstva, s ciljem provođenja projekta u svim osnovnim školama.