Naprtnjača s knjigama proputovala Kaptolom

itamo mi u obitelji svi 1 20150521 1124025725 U Osnovnoj školi Vilima Korajca ove se školske godine po drugi put provodi projekt „Čitamo mi, u obitelji svi“, u kojem  sudjeluju učenici trećih razreda sa svojim obiteljima. Radi se o projektu nacionalnog karaktera koji je osmišljen u organizaciji Hrvatske mreže

školskih knjižničara. U kaptolačkoj školi projekt vodi knjižničarka Alenka Šljivečka u suradnji s učiteljima trećih razreda.  Riječ je o projektu poticanja čitanja, stvaranja čitalačkih navika učenika i njihovih ukućana te unapređivanju učeničkih čitalačkih sposobnosti. Naime, razvijene čitalačke vještine temeljni su preduvjet za postizanje uspjeha u školi. U poticanju čitanja veliku ulogu ima obitelj jer se čitanjem u obitelji djeci prenosi poruka da je čitanje važno i zanimljivo, da se čitajući može nasmijati i zabaviti, a mnogo toga i naučiti. Projekt se provodi s učenicima trećih razreda na način da knjižnična naprtnjača putuje od obitelji do obitelji. U naprtnjači se nalazi osam knjiga iz različitih područja te bilježnica u koju učenici upisuju i crtaju svoje dojmove. Neke su knjige namijenjene roditeljima, neke djeci, a neke su za zajedničko čitanje. Bitno je u zajedničko čitanje i prelistavanje knjiga uključiti cijelu obitelj te razgovarati o pročitanome. U završnoj etapi projekta biraju se, i nagrađuju, najbolji učenički dojmovi iz više od 140 škola diljem Lijepe Naše.  Provedbom ovog projekta žellja je motivirati i uputiti roditelje kako da pomognu svojoj djeci u svladavanju tehnike čitanja te ih senzibilizirati za sklonost školskoj knjižnici.  Nadamo se kako će knjižnična naprtnjača i iduće školske godine naći mjesto u obiteljima naših učenika.

Alenka Šljivečka, prof. i dipl. knjižničar